Ay Ay Bebek Gelişimi

YouTube kanalımıza abone olun!

 0-1 Ay:37-40. Gestasyonel haftada doğmuş bebekler miad yani zamanında doğmuş bebekler olarak değerlendirilir. Normal yenidoğan bebeğin kilosu ortalama 2800-3500 arasındadır. Doğumdan sonraki ilk dönemlerde %6-10 kilo kaybı olabilir. Bu kaybın %10'u geçmemesi istenir. Bebeğiniz iyi bir beslenme ile en geç 2. haftasında doğum kilosuna ulaşmalıdır. Normal bir yenidoğanın boyu 48-52 cm arasındadır. Cinsiyetin yarattığı fark ile erkekler 50-52 cm civarında kızlar ise 48-50 cm civarında olabilir. Yenidoğan bir bebeğin baş çevresi vücuduna göre büyük görünür. Ortalama çevresi 34-36 cm'dir. Bebeğinizin kafası beyin gelişiminin rahatça olabilmesi için ayrı ayrı kemiklerden oluşmaktadır ve en önde bulunan ön fontanel halk arasında bıngıldak denilen boşluk bulunmaktadır.

Bebeğinizin ilk dışkısına mekonyum adı verilir. Rengi-siyah koyu yeşildir ve yapışkan kıvamdadır. İyi beslenebilen bebeklerde 3-4. günlerde dışkı rengi açılır. Günlük dışkılama sayısı 3-7 arasındadır.

Yenidoğan dönemindeki bebeğiniz sırt üstü yatırıldığında kollarda ve bacaklarda sürekli ritmik hareketler vardır, bu durum bebeğinizin zamanına göre normaldir. Bebeğiniz 1 aylıkken başını tutmaya başlamalıdır, bu süreç 3 aya kadar uzayabilmekle birlikte çoğu bebek 1 aylıkken başını tutabilir. Yenidoğan bebekler görme alanındaki sadece parlak cisimleri seçebilir. 2 haftalıkken eşyaları ya da kişileri 45-90 derece takip edebilir. Yenidoğan bebeğiniz ani seslerle irkilebilir bu durum tamamen doğaldır. 1-2 aylık bebeğiniz yüze bakar ve kısa süreli göz teması kurarak annesini görünce gülümseyebilir.

2. Ay:Bebeğiniz 2 aylıkken eşyaları ya da kişileri 180 derece takip edebilir. Bebeğiniz artık gıdıklanabilir. Gülümseyerek ya da sert konuşulduğunda duyguları ayırt edebilir. Ağlama dışı sesleri çıkarmaya başlayabilir(örn.agulama,mırıldanır gibi sesler çıkarma)

3. Ay:12-14 haftalık bir bebek yüz üstü yatırıldığında kollarıyla destekleyerek başını kaldırabillir. Bebeğiniz 3 aylıkken görmediği bir yerden gelen seslere doğru başını çevirerek yönelim gösterebilir(örn:çıngırak sesi,zil sesi).  Görüş alanındaki cisimleri tutmak,ağzına götürmek isteyebilir. Artık annesini tanımaya başlayabilir. İnsanlara ilgi duyar, yalnız kalınca sıkılır.

Dikkat!!! İlk 3 ayda bebeğinizin gözlerinde kayma olabilir takip edilmelidir. Devamı halinde göz hastalıkları hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

4. Ay:4 aylık bebeğiniz cisimleri tam olarak görebilir, böylece 4-6 aylıkken cisimlere bilinçli bir şekilde uzanabilir.4 ay civarında cisimlere yönelebilen bir bebek bu ayda elleriyle de oynamaya başlayabilir.

5. Ay:Bebeğiniz 5-6 aylıkken destekli oturabilir. Yattığı yerde kendi etrafında dönmeye başlayabilir.

6. Ay:Normal hızda büyüyen 6 aylık bir bebek bu ayda doğum kilosunun ortalama 2 katı ağırlığındadır. 6 aylık bebeğinizin baş çevresi ortalama 44 cm'dir. Bebeğiniz bu ayda uzandığı cisimleri avucuna almaya,el çırpmaya ,elleriyle yüzünü kapatarak oynanan ce-ee oyunu anlamaya başlar. Herşeyi ağzına götürür,dış dünyayı tanımaya başlar. Eğlenirken neşe çığlıkları atar,  kızdığında bağırabilir.

7. Ay:Bebeğiniz 7-8 aylıkken desteksiz oturabilir. Yabancı kişileri (aile dışı) yadırgamaya başlar.

8. Ay:Bebeğiniz 8-9 aylıkken rutinde kullanılan birçok kelimeyi anlar. 8-9 ay civarlarında anne-baba gibi sözcükleri anlamını bilmeden söyleyebilir.

9. Ay:Bebeğiniz 9-10 aylıkken ayakta destekle(bir yere tutunarak) durabilir. Emekleyebilir. Cisimleri bu ayda  baş ve işaret parmakları ile tutmaya başlar, bir elinden diğer eline geçirebilir. Belli insanlara bağlanır ve o kişinin yanında olmasını ister.

10.  Ay:El parmaklarıyla tam olarak cisimleri tutmaya 10. ayda başlar. Yatar konumdan oturur konuma geçmeye başlayabilir.

11. Ay:Bebeğiniz 11-12. aylarında ilk kelimelerini bilinçli olarak söylemeye başlar.(örn.anne,baba,dede) Tutunarak oturduğu yerden ayağa kalkabilir.

12. Ay:Normal hızda büyüyen 12 aylık bir bebek bu ayda doğum kilosunun ortalama 3 katı ağırlığındadır. Bu ayda bebeğinizin boyu ortalama 72-77 cm'dir. 12 aylık bebeğinizin baş çevresi ortalama 46 cm'dir. Ön fonranel (bıngıldak) 12-18. ayda kapanır ya da kapanmaya başlar. Bebeğiniz 12-14 aylıkken yürümeye başlayabilir. 'Hayır' denildiğinde yapacağından vazgeçebilir. Günlük alışkanlıklar kendini güvende hissetmesine, değişiklikler ise huzursuzluk yaşamasına neden olabilir 

 

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Bebeğiniz 3 aylık olmasına rağmen başını tutamıyorsa, gülümsemeye karşılık vermiyor, sesler çıkarmıyorsa,
  • Bebeğinizin sağ sol bacak ve kollarının hareketleri arasında fark varsa(bir taraf daha az hareket ediyorsa),
  • 4 aylık bebeğiniz onunla oynanmasına ya da gıdıklanmasına rağmen tepki vermiyorsa,
  • 6 aylık bebeğiniz hala kendi etrafında dönemiyorsa,
  • 5-6 aylıkken destekli, 7-8. Ayda desteksiz oturamıyorsa,
  • 12 aylık bebeğiniz hala tutunarak ayakta duramıyorsa, el sallamıyorsa, elleriyle alkış yapmıyorsa,
  • 18 aylık bebeğiniz hala yürümüyorsa,

Bebeğiniz çocuk hekimi tarafından değerlendirilmeli, gereklilik halinde çocuk nöroloji uzmanına yönlendirilmelidir.