Anksiyete Nedir? Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anksiyetenin bir diğer adı kaygı bozukluğudur, psikolojik bir rahatsızlıktır. Günlük hayatımızda zaman zaman karşı karşıya kaldığımız durumlar yüzünden endişe ya da kaygı hissedebiliriz. Bu duygular her ne kadar normal olsa da belli bir sınırı vardır. Yaşanılan endişe ya da kaygı durumunun şiddetinde aşırılık varsa o zaman tıbbi bir rahatsızlıktan söz edilebiliriz.

Kaygı bozukluğu olan kişilerde sürekli devam eden endişe durumu ve korku vardır. Bu durum kendisini panik atak krizleriyle de belli edebilir. Duyulan kaygı, korku ve huzursuzluk durumu kişinin günlük hayatını bir süre sonra sekteye uğratmaya başlamaktadır. Bu hal çocukluktan itibaren başlayıp, ergenlik hatta yetişkinlik dönemine kadar sürebilmektedir.

Anksiyete ve kaygı bozukluklarının; sosyal anksiyete, genelleştirilmiş anksiyete, ayrılık anksiyetesi, spesifik fobiler gibi bölümleri de bulunmaktadır. Bu nedenle birden çok kaygı bozukluğu yaşıyorsanız eğer bir an önce tıbbi bir tedaviye başlayıp çözüme ulaştırılması sağlanmalıdır.

Tanı Yöntemleri

Başvurduğunuz hekim fiziki bir muayene sonrasında tıbbi geçmişinize dair bilgiler alacaktır. Tetiklediğini düşündüğü sağlık koşullarını elemek için bazı testlerin yapılmasını isteyebilir. Hiçbir laboratuvar testi anksiyete bozukluğunu özel olarak test edemez ancak hekiminizin elinde, tıbbi geçmişiniz ve test sonuçları sonrasında teşhis için bulgular oluşur. Eğer ihtiyacınız olduğunu düşündüğünde hekiminiz sizi başka bir psikoloğa, psikiyatriste yönlendirebilir. Böylece birçok uzman tarafından kaygı bozukluğunuz olup olmadığı test edilmiş olur.

Değerlendirme kısmında hekime karşı çok açık sözlü olmanız büyük yarar sağlayacaktır. Yaşadığınız semptomların süresi ve ne kadar yoğun olduğu, hayattan aldığınız keyfi etkileyecek derecede olup olmadığını doktorların bilmesi doğru teşhis açısından çok önemlidir.

Tedavi Yöntemleri

Konuşma terapisi olarak adlandırılan psikoterapi, kaygı durumlarını azaltmak için terapist ile birlikte süreci beraber gözden geçirme aşamalarını içerir. Psikoterapi, anksiyete rahatsızlığını anlamak ve tedavi edebilmek için oldukça etkilidir.  Ayrıca tedavide hekiminizin yönlendirdiği antidepresan türevi ilaçları düzenli tedavi ile birlikte kullanabilir ve faydasını görebilirsiniz.

Eğer bahsettiğimiz özelliklerde bulgularınız olduğunu düşünüyorsanız Ege Şehir Hastanesi Psikiyatri Birimi’ne başvurarak hekimlerimizle görüşebilir, tedavi olabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://www.egesehirhastanesi.com.tr/psikiyatri/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek