Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

Zorlu dışkılama sonrası makat bölgesinde meydana gelen yırtıklara Anal fissür (Makat çatlağı) denir. Anal bölge yoğun sinir ucu içeriğine sahip olduğu için hassas bir bölgedir. Oluşan yırtıklar ile birlikte çok şiddetli ağrı oluşur. Ağrı dışkılama alışkanlığını kontrol eden anal kanal kaslarının spazmına bağlıdır. Hastalar bu ağrılar nedeniyle dışkılama yapmak istemezler. Hastanın ağrıs sanki bıçakla kesilmiş gibi olur ve dışkılama bittikten sonra da devam eder.

Detaylı Bilgi ve Randevu İçin
0232 390 0 390

Hastanın şiddetli ağrısı ile birlikte az miktarda parlak, kırmızı renkte kanama olur. Bu kanamayı hasta ya tuvalet kağıdında görebilir yada damla damla kanama şeklinde görebilir. Anal fissüre bağlı olarak birkaç hafta içerisinde makat bölgesinde şişlik oluşabilir. Bu durum da detaylı sorgulama yapılmaz ise hastalık,  hemoroid olarak algılanmalara ve yanlış tedavilere neden olabilir. Ayrıca hastalarda akıntı ve kaşıntı şikayetleri de olabilir.

Makat bölgesi rahatsızlıkları şikayetleri benzer olduğu için karışabilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için doktor muayenesi çok önemlidir. Hastalar genelde bu bölge şikayetlerini saklamakta, kulaktan dolma tedavi yöntemlerini uygulamakta, rahatsızlıklarını önemsememektedir. Bu durum hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır.

Anal fissüre neden olan durumlar nelerdir?

En önemli neden dışkılama problemleridir. Kabızlık dönemi sonrası sert, kuru bir dışkılama yapılması anal kanalda yırtık oluşumuna neden olur.
Makat bölgesinin temizliğinin yetersiz yapılması ve bazı enfeksiyonlarda makatta çatlağa neden olmaktadır. Dışkılama sonrasında tuvalet kağıtları ile aşırı temizleme isteği, ıslak alkollü mendillerin kullanılması tahrişe neden olmaktadır. Bunun aksine yeterli temizlik yapılmaması da bu bölgede dışkı artıklarının kalmasına ve tahrişe neden olmaktadır. Her ikiside makatta çatlaklara neden olmaktadır. Bu yüzden makat bölgesinin temizliği su ile yapılmalı ve daha sonra kurutulmalıdır. Ayrıca gebelik ve doğum, makat bölgesi operasyonları ve anal yolla cinsel ilişki de Anal fissüre neden olmaktır.

Anal fissür tanısı nasıl konulmaktadır?

Tanının konulması hastanın şikayetlerinin tam olarak dinlenilmesi ve değerlendirilmesi olur. Yapılan makat muayenesi ile çatlağın göz ile görülmesi ile tanı kesinlik kazanır. Eğer hastada başka bir hastalık düşünülüyor ise rektoskopi ve/veya sigmoidoskopi yapılması uygun olur.

Anal fissür (Makat Çatlağı) tedavisi

  • Anal fissürlerin yaklaşık yarısı tuvalet alışkanlıklarının değiştirilmesi ve bu bölgeye uygulanan kremler ile tedavi edilebilir. Bununla birlikte günde 5-6 defa en az 15 dakika süreyle yapılan sıcak oturma banyoları tedavide önemlidir. Oturma banyoları sonrası bu bölgenin ıslak kalmaması gerekir. Bununla birlikte kabızlık tedavi edilmelidir. Posalı yiyecekler yenmeli ve bol miktarda su içilmelidir.
  • Anal fissür için bir diğer tedavi yöntemi makatı kontrol eden kas içerisine yapılan özel enjeksiyon sonrası kaslardaki kasılma çözülür ve kaslar geçici bir süre yaklaşık 4-6 ay kadar felç edilir. Bu süre içerisinde fissürün iyileşmesi beklenir. Bu yöntem ile başarı oranı % 70 lerdedir.
  • İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı ve/veya tedavisye rağmen sık sık tekrarlamaların olduğu durumlarda cerrahi tedavi tercih edilmelidir. Yapılan ameliyatta makatı kasan kaslardan içteki kesilir ve yırtık ık iyileşmesi beklenir.Başarı oranı % 95 lerdedir. Fakat bu yöntemde de % 3-5 oranında gaz tutamama ve dışkı kaçırma gibi sorunlar oluşabilir.
     

Detaylı Bilgi ve Randevu İçin
0232 390 0 390

Doç.Dr. Bünyamin Özoğul

Genel Cerrahi Randevu Al Randevu Al: 0232 390 0 390