Alzheimer Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer, beyin hücrelerinin zamanla işlevini yerine getirememesine bağlı olarak giderek hasarlanması sonucunda, bilişsel fonksiyonların azalması ve tüm faaliyetlerin, günlük işlevlerin, davranış bozukluklarının ortaya çıkması ile kendini belli eden bir hastalıktır.

Alzheimer kişilerin hafıza, davranış ve düşünce fonksiyonlarına etki eden nörolojik bir hastalıktır ve ileri yaştaki bireylerde yaygın olarak görülür. Alzheimer ilerleyici bir hastalıktır ve başlangıç evresinde iken, kişilerde basit unutkanlıklar şeklinde kendini belli eder. Zamanla hastanın yakın geçmişte yaşadığı olayları unutmasına ve yakın çevresini tanımayacak hale gelmesine kadar ilerleyebilir. Daha da ileri safhalarda hastalar günlük temel ihtiyaçlarını karşılayamaz ve bakıma muhtaç hale gelebilirler.

Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığında başlangıç evresi belirtileri hafiftir fakat sonraki evrelerde bulgular daha da belirginleşir hale gelir. En yaygın bilinen belirtisi unutkanlıktır. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte yaygın olarak görülen belirtiler;

Konuşma becerilerindeki bozukluklar, hafıza bulanıklığı, isim unutma, anahtar kaybetme, evin yolunu ve odaları karıştırma, gündelik yaşamdaki aktiviteleri yerine getirmekte zorlanma, şeker ve tuz ayrımı yapamama, halüsinasyon görme, kaygı ve saldırganlık.

Belirttiğimiz semptomlar dışında hastalığın iyice ilerlemesiyle birlikte kişi, aile bireylerini tanıyamaz hale gelebilir ve yakın geçmişini unutabilir.

Bununla birlikte, ileri yaş, aile genetiğinde Alzheimer hastalığı bulunması, geçmişteki travmalar, uyku bozuklukları, fiziksel aktivitede yetersizlik, fazla kilo, sigara kullanımı, dengesiz beslenmek gibi etkenler Alzheimer hastalığı için risk oluşturan faktörler olarak sayılabilmektedir.

Alzheimer Hastalığının Tedavisi

Alzheimer hastalığına yapılan tüm kapsamlı araştırmalara rağmen kesin bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Ancak hastalığın ilerleme sürecinin yavaşlatılması ve süregelen şikayetlerin azaltılmasına yönelik tedavi şekilleri bulunmaktadır. Bu tedaviler kişiye özel olarak uygulanmaktadır ve ilk olarak düşük dozda ilaç kullanımı şeklinde başlar. Hasta sürekli olarak incelenerek gerekli durumlarda ilaç dozu arttırılır. Bu tedavi şekli kişilerin gündelik ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilmeleri ve günlük aktiviteleri tek başına yapabilmelerini ve yaşam kalitelerini artırmayı hedefler.

Ege Şehir Hastanesi nöroloji biriminde görev yapan uzman ekiplerimiz Alzheimer ile alakalı tüm tedavi yöntemlerini titizlikle uygulamakta, hasta ve hasta yakınlarının sağlığını gözetmektedirler. Detaylı bilgi için https://www.egesehirhastanesi.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek