Alerjik Rinit

Alerjik Rinit; normal şartlarda zararsız olarak kabul edilen maddelere bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyon göstermesidir. Alerjik Rinit halk arasında bilinen adıyla saman nezlesi genellikle hapşırık, tıkanıklık ve kaşıntı gibi semptomlarla ortaya çıkmaktadır. Semptomlar genellikle iki veya daha fazla ardışık günlerde, genellikle bir saatten uzun sürelerde gözlemlenir. Alerjik Rinit aktiviteyi kısıtlayan ve yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Astım, sinüzit gibi hastalıklara da zemin hazırlaması ve uyku bozukluğuna yol açması nedeniyle hayat kalitesi üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda dünya nüfusunun yaklaşık %30-35’inin alerjik rinitten etkilendiği belirlenmiştir. Değişen yaşam koşulları, hava kirliliği, kapalı ortamlarda geçirilen sürenin günden güne artış göstermesi, beslenme tarzındaki olumsuz değişimlerinde etkisiyle alerjik rinitin gözlemlenme sıklığı her geçen yıl artmaktadır.

Alerjik Rinit iki farklı türde görülebilmektedir. Mevsimsel olarak gözlemlenen alerjik rinit (saman nezlesi); mevsimsel olarak ortaya çıkan polen gibi alerjenlerden tetiklenen, mevsimsel olarak gözlemlenen alerjidir. Uzun süreli alerjik Rinit; hayvan tüyleri, toz akarları gibi alerjenlerden kaynaklanan yıl boyunca gözlemlenen alerjidir.

Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir?

Alerjik Rinit belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte genel olarak en sık gözlemlenen belirtiler; burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı, hapşırma, gözlerde sulanma ve kaşıntı, göz kapaklarında şişmedir. Bunlara ek olarak bazı alerjik Rinit hastalarında kulak, yüz ve boğazda kaşıntı, boğaz ağrısı, kuru öksürük, baş ağrısı veya yorgunluk gibi belirtilerde gözlemlenebilmektedir. Sahip olunan alerjinin türüne göre farklılık göstermekle birlikte belirtiler yıl boyunca veya mevsimsel olarak gözlemlenebilmektedir.

Alerjik Rinit hastalarında ortak olarak gözlemlenen bir başka belirti de burunlarını sık sık yukarıya doğru itmeleri (Alerjik Selam Hareketi) nedeniyle burun ucunda hafif yatay çizgi oluşumu ve göz altlarında koyu renk halkalar oluşmasıdır. Alerjik Rinit tedavi edilmediğinde uyku sorunları, dikkat eksikliği ve özgüven problemlerine de neden olabilmektedir.

Alerjik Rinit Tanısı Nasıl Konulur?

Alerjik Rinit tanısı konulurken hastanın sağlık öyküsüne başvurulur. Görülen belirtiler nelerdir, belirtiler hangi sıklıkta, hangi mevsimde görülüyor sorularına yanıt aranır. Tetikleyici nedenler irdelenir. Örneğin; evcil hayvanınız var mı, düzenli kullanılan ilaçlarınız neler, beslenme tarzınızda değişiklik yaptınız mı gibi sorularla tetikleyen alerjen hakkında fikir sahibi olunmaya çalışılır. Bunlara ek olarak burun mukozası incelenir ve deri,kan testleri uygulanarak alerjene dair fiziki bulgular elde edilmeye çalışılır. Fiziki muayenede genelde burun içinde konka adı verilen yumuşak dokularda şişlik ve geniz akıntısı gözlemlenir.

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik rinit tedavi edilmediğinde yaşam kalitenizi düşüren ve farklı hastalıkları tetikleyen bir hastalık olduğundan dolayı mutlaka bir uzmanla görüşüp tedavi planlaması yapmanız gerekmektedir. Alerjik rinit tedavisi şikayetlerin giderilmesi prensibine dayalıdır, hastalığın tamamen yok edilmesi mümkün değildir. Alerjik rinit tedavisinde ilk amaç ana alerjenin belirlenmesi ve alerjenden uzak durulması için önlem alınmasıdır. Hekiminiz tarafından planlanan ilaç tedavisiyle rutin şikayetlerinizden kurtulmanız mümkündür. Alerjik rinit tedavisinde antihistaminik ilaçlar ve burun spreyleri kullanılır. İlaç tedavisinin planlaması esnasında hastalığın şiddeti ve hastanın durumuna bakılarak karar verilir. İlaç tedavisine ek olarak immünoterapi (aşı tedavisi)’de sık tercih edilen yöntemlerdendir. İmmünoterapi alerjik rinit şikayetlerinin giderilmesinde ve eşlik eden hastalıkların etkilerinin azalmasında önemli farklar yaratmaktadır.

Tedavi planına ek olarak alerjik rinit hastalarının günlük hayatlarında mutlaka dikkat etmesi gereken belirli hususlar vardır. Tozlu, polenlerin yoğun olduğu ortamlardan uzak kalmalı, uzak kalmaları mümkün değilse maske kullanmaları gerekmektedir. Bulundukları kapalı ortamların sık havalandırılmasına dikkat etmeli ve mümkünse hava nemlendirici kullanmaları gerekmektedir. Evlerinde hayvan beslemekten ve bitki yetiştirmekten uzak durmaları tavsiye edilir. Yaşam alanlarında toz barındıracak eşyalara yer vermelilerdir ve mobilya vb. zeminlerin toz alma işlemi sık tekrarlanmalıdır. Düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve sigaradan uzak bir yaşam sürmeleri de hayat kalitelerinin artmasında önemli rol oynayacaktır.

Alerjik rinit hayat kalitesini düşüren, sosyal ve iş, okul hayatına uyumu zorlaştıran bir hastalıktır. Erken tanı konması ve tedavi planına başlanması eşlik eden kronik hastalıklara yakalanma riskinin azaltılmasında ve hayat kalitenizin artmasında oldukça önemlidir. Bu nedenle alerjik rinit belirtileri taşıdığınızı düşünüyorsanız en kısa sürede bir uzmana başvurmalısınız. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Whatsapp Destek